“Gönüllü” olabilmenin 10 Koşulu

“Gönüllü” olabilmenin 10 Koşulu

“Ben de gönüllü olmak istiyorum” diyen çok ancak bunu devam ettirebilen bir elin parmakları kadar diyebilirim. Peki ama neden ? Telaffuzu kolay olsa da “gönüllülük” emek ister ve koca bir kalp gerektirir …

Sence “gönüllü” olabilir misin ? Hamurunda bu var mı ?

  1.  Kendinizi, herhangi bir maddi karşılık beklentisi olmadan nerede, kimlerle, nasıl bir ortamda çalışırken mutlu hissederdiniz?

Bir köyde tarlayı çapalarken, barınaklarda yaralı hayvanlarla birebir ilgilenirken veya eğitimine katkıda bulunabileceğiniz çocuklarla kendinizi onlara bir şeyler öğretirken bulmak.

Koşullar her ne olursa olsun, yılmadan, sabırla ve hevesle çalışabileceğiniz şey nedir?

2.  Zaman planı yapın. 

Zamanınızın ne kadarında gönüllü olarak çalışmaya ayırabilirsiniz? Haftada 1 gün? günde 1 saat?  Yılda bir proje bazlı?

  1. Peki ya karakteriniz nasıl? Çabuk pes eden mi? her koşulda inatla devam eden mi? Ufak bir aksaklıkta motivasyonu düşen mi?

Gönüllü olmak, karşınıza her şey hazır sunulacak demek değil. Kimi zaman olmayanı oldurmak, olanı ise daha iyi yapmak için inatla çalışmak gerekecek. Birileri pes ederken karşınızdakini güçlendiren siz olmalısınız.

  1. Yoktan var edebiliyor musunuz?

Farklı fikirler üretim, elinizdekileri çoğaltabiliyor musunuz? Minimumdan maksimum fayda sağlayabilecek projelere nasıl katkı sağlayabilirsiniz bir düşünün bakalım.

  1. Ego ‘nuz ne durumda ?

Gönüllü çalışmaya karar verip yanınızda egonuzu da alacaksanız. Unutun ! Gönüllülük kalpten gelir ve ego savaşlarına yer yoktur.

  1. Ekip çalışmasını seviyor musunuz? Bireysellikten uzak, tamamen bir takım çalışmasıdır gönüllülük.

Afrika’ ya tek başıma gittiğim görünse de, arkamda koca bir takım var. Kıyafetleri bağışlayan harika insanlar, bavulları hazırlarken toparlanmama yardımcı olan dostlarım ve orada Afrika ’lı gençlerin diktiği çantaları satın alan yardımseverler. Koca bir takım.

  1. Hedefe odaklı mısınız?

İhtiyaçlar belirlenmiş, plan yapılmış harika bir proje ortaya çıkmış. Görev dağılımı da yapılmış. Peki ya sonrası? Hedefe ulaşmak için canla başla çalışıp, zirveye bayrağı dikmek için odaklananlardan mısınız?

  1. Kuvvetli insan ilişkileri, gönüllülüğün olmazsa olmazıdır diyebilirim.

Düşünün ki, çocukların eğitimine destek için pazarda tezgâh açacaksınız ve elde edilen gelir ile burs sağlayacaksınız. Tezgâhta satılması için ürün gerekiyor bununla birlikte tezgâhı kiralamak için doğru bağlantılar, bağışlanan kolilerce malzemelerin evinizden Pazar alanına taşınması ve pazarda satışı gerçekleştirmek için dönüşümlü gönüllülerin desteği gerek. Her bir adımda görüşülmesi gereken insanlar ve görevleri var. İlişkiler kuvvetli değil ise, tüm bu adımları tek başınıza yapmak zorunda kalır, gün sonunda ise boyunuzu aşan bir yükün altında kalmış bulursunuz kendinizi.

Bu sebeple insan ilişkileri kuvvetli biri, minik bir rica ve harika bir görev dağılımı ile günü hedefini gerçekleşmiş olarak tamamlar.

  1. Şeffaflık

Her ne yardımı yapıyor ve gönülden yapıyorsanız, her adımda şeffaf ve samimi olmalısınız. Sorulan sorulara üstü kapalı cevaplardan öte,  şeffaf ve net cevaplarla paylaşımda bulunmalısınız.

  1. Paylaşımcı mısınız?

Sizde olanın fazlasını bir başkasıyla paylaşmaktan mutlu oluyorsanız, her seferinde daha fazla destek için formüller arıyor ve elinizdeki ile yetinemiyorsanız, doğru karar verdiniz demektir.

 

ARAMIZA HOŞ GELDİNİZ …  ♥

 

 

 

 

Next Post:
Previous Post:
This article was written by

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *