Gönüllülük ne demek ?

Gönüllülük ne demek ?

Gönülden gelen, maddi herhangi bir karşılık beklemeden kalpten yola çıkmak. Gönüllülük öyle bir şey ki, kana girdi mi bir daha onsuz yapamazsın. En azından ben de öyle.

Gönüllülükte, zorla yapılan bir şey olmamakla birlikte aksine, yapmaktan zevk aldığın ve gönül gözünün daha da çok açıldığı iyilikleri çoğaltabilirsin.

Yaptığım gönüllü işlerle ilgili soru çok ve benim de dahil olmak istediğim proje ise gani üzerine de aklımda bir kaç proje olunca ufaktan sosyal sorumluluğun altını ve önemini çizmek istedim.

Dünya’ da sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü yaş ortalaması yaklaşık 25 iken Türkiye’ de bu yaş maalesef ortalama emeklilik yaşına denk geliyor. Bizler emekli olduktan sonra bir başkasına yardım edebileceğimizi düşünüyor ve planlıyoruz oysa minicik bir adımla başlar gönüllü olmak.

Türkiye’ de sosyal sorumluluğun tetiklenmesi ancak kişisel liderlik ile karşımıza çıkıyor. İdea Universal Hayri Dağlı’ nın Afrika’ da su kuyusu projelerinde yarattığı pozitif ve güven algısı sayesine dikkat çekebiliyor.

Küçük veya büyük, attığımız adım ile koca bir zincirin halkasına dahil olabiliriz. Kalp bu paylaştıkça daha da büyür.

Bu sebeple, kendinize yakın hissettiğiniz, imkanınızın da el verdiği sürece, çevrenize duyarsız kalmayın, gönül verin.

 

Next Post:
Previous Post:
This article was written by

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *