Hazır mısınız gerçekten ?

Hazır mısınız gerçekten ?

Son zamanlarda Afrika yolculuğumla birlikte “gönüllü” olmak isteyenlerden hatırı sayılır mesajlar almaya başladım. Sahi gerçekten her şey göründüğü gibi olduğunu mu düşünüyorsunuz ? Çocuklarla kucaklaşmanın dışında çok daha başka bir dünya var gönüllü olduğunuz  takdirde. Kameranın arkasında çok emek var, deli gibi çalışma ve bol güleryüz, SIFIR EGO !

Minik bir özet yapmam gerekirse;

Öncelikle güne güneşin doğuşu ile birlikte başlamalısınız, kendi karnınızı doyurmaktan çok daha önce çocukları güne hazırlamalı, her birini tek tek sabırla giydirmelisiniz. Kahvaltılarını ise, onlar yemekhaneye koşturmadan tamamlamanız gerekmekte. Ellerinin yıkandığından emin olup birlikte dua ettikten sonra lokmalarını sayarak güne başlamaktır gönüllü olmak. Tek bir lokmanın kıymetini biliyor olsalar dahi hepsinin yemeklerini yediklerini kontrol edip bekliyor olmalısınız. İşte tüm bunlar tamamlandıktan sonra karnınızı doyurma sırası size geldi demektir.

Onlar, derslerini pür dikkat dinlerken, sizlerin çamaşır yıkama sırası gelmiştir. Malum, su çok değerli, leğende bolca kıyafet, olması gerektiği kadar su ve bol kol kası sizi bekler. Okul sonrası ise, birlikte oyun oynama zamanı en güzeli, evet gün içinde ne kadar yorgun olursanız olun, birlikte vakit geçirmeye bayılan çocuklarla olmak paha biçilmez. Yorgunluk diye bir şey yok gönüllülük kavramında. Akşam yemeği öncesi ise, çocukların yıkanma zamanı, yardıma ihtiyacı olanlara yardımcı olmak o sıcaklar içi ferahlatan en güzel şey diyebilirim.

Yemekler yenilip, dişler fırçalandıktan sonra, en güzeli kısa bir masal ile güne veda etmek.

Gönüllü olmak, turist olmaktan çok daha öte, emek ve sabır, bolca da güler yüz isteyen egodan çok uzaklarda olması demektir.

Siz gerçekten, sözden öte, aksiyon alıp karşılıksız çalışmaya hazır mısınız ?

 

 

Next Post:
Previous Post:
This article was written by

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *